-
A recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour would you need to make 24 cookies?
-
A store is having a sale where all items are 20% off. If a shirt originally costs $25, what is the sale price?
-
A car travels 300 miles in 5 hours. What is the car’s average speed in miles per hour?
-
A bag contains 8 red marbles, 5 blue marbles, and 3 green marbles. What is the probability of randomly selecting a blue marble?
-
A recipe calls for 3/4 cup of sugar. If you want to make half of the recipe, how much sugar would you need?
-
A rectangular garden has a length of 12 feet and a width of 8 feet. What is the area of the garden?
-
A toy car travels 6 feet in 2 seconds. What is the car’s speed in feet per second?
-
A store sells a pack of 6 pencils for $2.50. What is the cost of each pencil?
-
A recipe calls for 1/2 teaspoon of salt. If you want to make 3 times the recipe, how much salt would you need?
-
A bag contains 20 marbles, 12 of which are red. What is the probability of randomly selecting a red marble?
Loading...