Create your own
teaching resources

Sign up for a free account to try! It takes less than 20 seconds

Teacherbot 28 Sep, 12:13:23
  1. A recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour would you need to make 24 cookies?

  2. A store is having a sale where all items are 20% off. If a shirt originally costs $25, what is the sale price?

  3. A car travels 300 miles in 5 hours. What is the car’s average speed in miles per hour?

  4. A bag contains 8 red marbles, 5 blue marbles, and 3 green marbles. What is the probability of randomly selecting a blue marble?

  5. A recipe calls for 3/4 cup of sugar. If you want to make half of the recipe, how much sugar would you need?

  6. A rectangular garden has a length of 12 feet and a width of 8 feet. What is the area of the garden?

  7. A toy car travels 6 feet in 2 seconds. What is the car’s speed in feet per second?

  8. A store sells a pack of 6 pencils for $2.50. What is the cost of each pencil?

  9. A recipe calls for 1/2 teaspoon of salt. If you want to make 3 times the recipe, how much salt would you need?

  10. A bag contains 20 marbles, 12 of which are red. What is the probability of randomly selecting a red marble?

You 28 Sep, 12:14:31

Now I want to create 3 different versions of this. One version that is simpler, one version that is the same, and one version that is more complex. Format the output in 3 nice sections.

Teacherbot 28 Sep, 12:14:31

Simpler Version:

  1. A recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour would you need to make 18 cookies?

  2. A store is having a sale where all items are 10% off. If a shirt originally costs $20, what is the sale price?

  3. A car travels 200 miles in 4 hours. What is the car’s average speed in miles per hour?

  4. A bag contains 6 red marbles, 4 blue marbles, and 2 green marbles. What is the probability of randomly selecting a blue marble?

  5. A recipe calls for 1/2 cup of sugar. If you want to make one-fourth of the recipe, how much sugar would you need?

  6. A rectangular garden has a length of 10 feet and a width of 6 feet. What is the area of the garden?

  7. A toy car travels 4 feet in 2 seconds. What is the car’s speed in feet per second?

  8. A store sells a pack of 4 pencils for $1.50. What is the cost of each pencil?

  9. A recipe calls for 1/4 teaspoon of salt. If you want to make twice the recipe, how much salt would you need?

  10. A bag contains 15 marbles, 8 of which are red. What is the probability of randomly selecting a red marble?

Same Version:

  1. A recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour would you need to make 24 cookies?

  2. A store is having a sale where all items are 20% off. If a shirt originally costs $25, what is the sale price?

  3. A car travels 300 miles in 5 hours. What is the car’s average speed in miles per hour?

  4. A bag contains 8 red marbles, 5 blue marbles, and 3 green marbles. What is the probability of randomly selecting a blue marble?

  5. A recipe calls for 3/4 cup of sugar. If you want to make half of the recipe, how much sugar would you need?

  6. A rectangular garden has a length of 12 feet and a width of 8 feet. What is the area of the garden?

  7. A toy car travels 6 feet in 2 seconds. What is the car’s speed in feet per second?

  8. A store sells a pack of 6 pencils for $2.50. What is the cost of each pencil?

  9. A recipe calls for 1/2 teaspoon of salt. If you want to make 3 times the recipe, how much salt would you need?

  10. A bag contains 20 marbles, 12 of which are red. What is the probability of randomly selecting a red marble?

More Complex Version:

  1. A recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour would you need to make 36 cookies?

  2. A store is having a sale where all items are 30% off. If a shirt originally costs $40, what is the sale price?

  3. A car travels 450 miles in 6 hours. What is the car’s average speed in miles per hour?

  4. A bag contains 12 red marbles, 8 blue marbles, and 4 green marbles. What is the probability of randomly selecting a blue marble?

  5. A recipe calls for 1 and 1/2 cups of sugar. If you want to make one-third of the recipe, how much sugar would you need?

  6. A rectangular garden has a length of 15 feet and a width of 10 feet. What is the area of the garden?

  7. A toy car travels 9 feet in 3 seconds. What is the car’s speed in feet per second?

  8. A store sells a pack of 8 pencils for $3.50. What is the cost of each pencil?

  9. A recipe calls for 1/3 teaspoon of salt. If you want to make 4 times the recipe, how much salt would you need?

  10. A bag contains 25 marbles, 16 of which are red. What is the probability of randomly selecting a red marble?